Auto Konsultant

artyku³y

Co robiæ gdy dojdzie do st³uczki?

Kolizja i wypadek to dwa ró¿ne pojêcia. W przeciwieñstwie do kolizji wypadek dotyczy sytuacji, gdy s± obra¿enia cia³a uczestników. Dzia³ania, które nale¿y podj±æ wynikaj± z zapisów kodeksu drogowego. Uczestnicz±c w wypadku mamy obowi±zek udzieliæ poszkodowanym pierwszej pomocy, po czym wezwaæ pogotowie ratunkowe i policjê. Nie nale¿y nic zmieniaæ na miejscu zdarzenia. Nie wolno przemieszczaæ pojazdów ani usuwaæ ¶ladów zderzenia, takich jak np. odpadniête czê¶ci aut. Natomiast po kolizji, je¿eli nie ma w±tpliwo¶ci kto jest sprawc±, pojazdy nale¿y usun±æ z jezdni aby nie utrudnia³y ruchu. Nie ma obowi±zku wzywania Policji. Od sprawcy ¿±damy o¶wiadczenia o spowodowaniu kolizji i spisujemy niezbêdne dane: kierowcy i w³a¶ciciela pojazdu, numer polisy i nazwê towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy. Dane te weryfikujemy na podstawie dokumentów to¿samo¶ci, prawa jazdy i orygina³u polisy.

O wezwaniu Policji nale¿y pamiêtaæ, je¶li dosz³o do powa¿nych szkód w poje¼dzie lub wystêpuj± rozbie¿no¶ci w ocenie sytuacji bêd±cej przyczyn± zdarzenia. Zawsze wzywamy Policjê, je¿eli szkoda powsta³a w okoliczno¶ciach nasuwaj±cych podejrzenie pope³nienia przestêpstwa. Niektóre firmy asekuracyjne od zawiadomienia Policji o zdarzeniu uzale¿niaj± wyp³atê pe³nej wysoko¶ci odszkodowania z ubezpieczenia autocasco (g³ównie w przypadku znacznych szkód materialnych).

Gdy sprawca krêci

Gdy sprawca nie chce przyznaæ siê do winy, odmawia spisania o¶wiadczenia lub nie chce okazaæ dokumentów, najlepszym rozwi±zaniem jest wezwanie policji. Funkcjonariusze spisz± wszystkie niezbêdne dane, ustal± sprawcê i sporz±dz± odpowiedni± notatkê, która trafi nastêpnie do firmy ubezpieczeniowej. Zanim radiowóz przyjedzie warto (przed zjechaniem na pobocze) oznaczyæ miejsce kolizji i wzajemne po³o¿eniem pojazdów. Idealnym rozwi±zaniem, o ile mamy przy sobie aparat fotograficzny, jest wykonanie zdjêæ miejsca zdarzenia i wzajemnego usytuowania aut. Bezpo¶rednio po kolizji warto spisaæ numer rejestracyjny pojazdu sprawcy (niestety, zdarza siê, ¿e sprawca tu¿ po kolizji usi³uje siê oddaliæ).

Zg³aszamy szkodê

Najlepiej zrobiæ to niezw³ocznie. Szczególnie w przypadku szkód z autocasco zawiadomienie o szkodzie z³o¿one po terminie okre¶lonym w OWU mo¿e skutkowaæ nawet odmow± wyp³aty odszkodowania. Aby wype³niæ druk zg³oszenia szkody potrzebne s± nastêpuj±ce dokumenty: polisy OC i AC, dowód osobisty, prawo jazdy, dowód rejestracyjny i dokument, który otrzymali¶my na miejscu zdarzenia (o¶wiadczenie sprawcy lub notatka policji, o ile zosta³a wydana).

Zak³ad ubezpieczeñ zobowi±zany jest najpó¼niej w ci±gu 7 dni od daty zg³oszenia szkody dokonaæ oglêdzin uszkodzonego pojazdu. Do tego czasu nie mo¿na zmieniaæ stanu pojazdu po szkodzie (np. próbuj±c go naprawiaæ pojazd czy czê¶ciowo rozbieraæ w warsztacie). Dopuszcza siê wy³±cznie czynno¶ci s³u¿±ce zabezpieczeniu auta przed dalszymi stratami.