Auto Konsultant

artyku³y

Naprawiaæ czy wymieniaæ?

W trakcie likwidacji szkody komunikacyjnej mo¿e doj¶æ do sprzeczno¶ci interesów pomiêdzy poszkodowanym a towarzystwem ubezpieczeniowym. Zdaniem rzeczoznawcy z ubezpieczalni dana czê¶æ kwalifikuje siê do naprawy. Z kolei warsztat, któremu zlecamy us³ugê domaga siê wymiany. Prostym przyk³adem mo¿e byæ uszkodzona pokrywa silnika. Jest ona poddana znacznej ró¿nicy temperatur - nagrzewanie od silnika i w okresie zimowym niska temperatura otoczenia. Warsztaty naprawcze nie daj± gwarancji, ¿e naprawa z zastosowaniem szpachli w d³u¿szym przedziale czasowym zapewni stan z przed szkody. Poza tym pokryw± silnika czêsto siê trzaska. Ulega ona ró¿nym odkszta³ceniom. Na warstwie szpachli po jakim¶ czasie mog± wyst±piæ wady pow³oki lakierniczej (miejscowe popêkania), w skrajnym przypadku pow³oka mo¿e odpadaæ z warstw± szpachlówki. Co ciekawe, raz naprawian± maskê przy nastêpnej szkodzie firma asekuracyjna uzna za niepe³nowarto¶ciow±, próbuj±c tym razem pomniejszyæ koszt jej wymiany. Oczywi¶cie trudno oczekiwaæ wymiany elementów, je¶li uszkodzenia s± niewielkie. Przy wymianie upieraæ siê nale¿y, gdy element karoserii ma ostre z³amania, rozciêcia poszycia lub gdy jest pogiêty na znacznej powierzchni (co najmniej 50 procent pow. bêdzie wymaga³o szpachlowania).

Naprawa czê¶ci z tworzyw sztucznych

W ¶wietle badañ niemieckich, niektóre elementy z tworzyw sztucznych nie powinny byæ naprawiane. Nale¿± do nich m.in. zderzaki. Rzeczoznawcy reprezentuj±cy firmy ubezpieczeniowe czêsto stoj± na stanowisku, ¿e tworzywo mo¿na i nale¿y kleiæ. Zderzaki s± jednak tak projektowane, aby poch³aniaæ energiê zderzenia (system kontrolowanych stref zgniotu i absorbcji energii uderzenia). Naprawiany zderzak mo¿e nie spe³niaæ standardów bezpieczeñstwa wyznaczonych przez producenta. Tym samym ni¿szy jest poziom bezpieczeñstwa biernego pojazdu. Nie nale¿y naprawiaæ tak¿e uszkodzonych reflektorów, gdy popêkane s± ich uchwyty mocuj±ce (tzw. zaczepy). Dora¼ne naprawy (klejenie) nie przywróc± stanu sprzed szkody. Odsprzedaj±c samochód ka¿dy zwróci na to uwagê, chc±c obni¿yæ warto¶æ pojazdu. Poza tym niewielkie, prawie niewidoczne, pêkniêcia obudowy reflektora skutkuj± pó¼niej jego rozszczelnieniem.

Kiedy zdecydowaæ siê na odbudowê czê¶ci?

Zdarza siê, szczególnie w przypadku pojazdów starszych, o niewielkiej warto¶ci rynkowej, ¿e aby przywróciæ ich cechy u¿ytkowe nale¿y niektóre czê¶ci odbudowaæ (nawet te na pierwszy rzut oka mocno uszkodzone). Dotyczy to tak¿e w miarê nowych samochodów, uszkodzonych w znacznym stopniu. Rozliczenie szkody komunikacyjnej przez firmê asekuracyjn± odbywa siê najczê¶ciej po stawkach serwisowych i wed³ug cen czê¶ci producenta. Przy takim za³o¿eniu czêsto naprawa pojazdu jest, wg ubezpieczyciela, "ekonomicznie nieuzasadniona". Mamy wiêc do czynienia ze szkod± ca³kowit±. Je¿eli zale¿y nam na naprawie auta, nale¿y tak udokumentowaæ jej koszty, aby zmie¶ciæ siê w kwocie nie przekraczaj±cej, w przypadku szkody z OC, warto¶ci rynkowej pojazdu. Przed z³o¿eniem kosztorysu do ubezpieczyciela warto wiêc zasiêgn±æ porady rzeczoznawcy. Ustali on jaka jest aktualna warto¶æ pojazdu. Doradzi te¿, które czê¶ci nale¿y bezwzglêdnie wymieniæ, a które mo¿na odbudowaæ. Wa¿ne jest, aby przywróciæ w³a¶ciwo¶ci u¿ytkowe pojazdu, a jednocze¶nie mieæ pewno¶æ, ¿e po naprawie je¼dzimy bezpiecznym autem parametry geometrii nadwozia i uk³adu jezdnego pozostaj± "w normie". auto po wypadku

Nie mo¿na uogólniaæ

Nie ka¿dy pojazd warto naprawiaæ, jak i nie ka¿dy kwalifikuje siê do kasacji. Decyzja o sposobie likwidacji szkody jest czêsto bardzo trudna. Co najgorsze, mo¿e nie¶æ za sob± konkretne straty materialne. Przy kasacji pojazdu nikt nam nie zwróci kosztów np. za wykonany wcze¶niej remont pojazdu czy monta¿ instalacji gazowej. Je¶li nie ma proceduralnych i technicznych przeciwwskazañ to pojazd op³aca siê naprawiæ.

Z kolei nie mo¿emy zbyt pochopnie decydowaæ siê na powa¿n± naprawê blacharsk± (z prostowaniem nadwozia na ramie), gdy nie mamy pewno¶ci, ¿e ubezpieczyciel zrefunduje nam poniesione koszty. W trakcie naprawy czêsto ujawniaj± siê dodatkowe uszkodzenia (np. elementów zawieszenia, osprzêtu lub korpusu silnika). O wadach tych, okre¶lanych jako ukryte, mo¿emy dowiedzieæ siê dopiero po zakoñczonej naprawie blacharsko-lakierniczej i "z³o¿eniu" pojazdu. Je¶li pochopnie zlecili¶my warsztatowi naprawê blacharsko-lakiernicz±, a jej koszt jest na granicy op³acalno¶ci, to z w³asnej kieszeni musimy potem pokryæ dodatkowe, nieprzewidziane koszty. Podjêcie decyzji o sposobie rozliczenia szkody warto wiêc skonsultowaæ wcze¶niej z rzeczoznawc±, który ka¿dy przypadek analizuje indywidualnie i proponuje optymalne rozwi±zanie.

Je¶li likwidujesz szkodê komunikacyjn± i masz problem podjêciem decyzji o sposobie likwidacji szkody lub nie mo¿esz odzyskaæ nale¿nego odszkodowania, wype³nij formularz konsultacji. Przeanalizujemy sprawê i zaproponujemy Ci konkretn± pomoc.