Blog

me.net v2.3, Flex CMS v0.6

Właśnie skończyłem pracę nad wersją 0.6 swojego CMSa, Fleksa. Lista zmian powinna wkrótce znaleźć się na stronie, razem z większym zestawem informacji o systemie.

Prace poprzedzające zmianę numerka z 0.5 na 0.6 trwały 2 tygodnie, ale jestem bardzo zadowolony z efektu. Całość ma teraz bardziej logiczną strukturę od strony kodu, dzięki czemu łatwiej będzie w przyszłości pisać nowe moduły. Do tego drobne, ale ułatwiające pracę poprawki interfejsu i KOMPLETNA przebudowa struktury bazy danych.

Żeby kodowanie nie było sztuką dla sztuki, przeniosłem tę stronę na nową wersję Fleksa. Najbardziej widoczną zmianą jest wprowadzenie podziału wpisów na blogu i linków na kategorie. Majaczący w oddali cień Jakoba Nielsena miał wpływ na parę detali, które powinny wpłynąć na poprawę wygody korzystania ze strony.

Jeśli ktoś już nie może się doczekać, żeby zobaczyć i zainstalować to cudo znane jako Flex, niestety musi poczekać. Na początku planowałem zrobić z tego Open Source. Najpierw jednak nie byłem zadowolony z jakości kodu i wstydziłem się pokazywać to światu (zupełnie słusznie). W tej chwili jest już z tym lepiej, ale ciągle jest jeszcze sporo do zrobienia. Przede wszystkim w CMSie brakuje gotowych szablonów, które pozwalałyby na postawienie strony od zera, jak np. za pomocą phpNuke. Wszystko trzeba stworzyć samemu, korzystając z wiedzy o strukturze danych w bazie Fleksa. Innymi słowy: poza mną, mało kto byłby w tej chwili w stanie postawić na nim stronę. Zwłaszcza że jak to często bywa, pisanie dokumentacji jest na n-tym planie. Z późniejszym zarządzaniem nią już nie powinno być problemów, ale to już inna sprawa.

Może kiedyś takie szablony powstaną. Na razie mam w planach większą integrację Fleksa ze Smarty – np. możliwość ręcznej edycji szablonów w CMSie. szafranek.net jest oparty na duecie Smarty-Flex i sprawuje się to całkiem nieźle.

W planach jest też wersja demo. Na razie system w działaniu widziało tylko parę osób (nawet się im podobał :) ), ale chciałbym zrobić ogólnie dostępną wersję demonstracyjną.

Comments are closed