Blog

Niełatwe jest życie pioniera

Podczas ostatnich kilku dni w obozie Mozilli pojawiły się dwa bardzo ciekawe pomysły.

Pierwszy z nich to animowane obrazki PNG (APNG). W tej chwili jedyny używany w internecie format graficzny do tworzenia prostych animacji to GIF. Ma dwie wielkie wady: maksymalnie 256 kolorów i bitowa przezroczystość zamiast kanału alfa. PNG jest ich pozbawiony, ale z kolei brak dobrego wsparcia ze strony IE spowodował, że ten format zbytnio się nie przyjął. Na dodatek PNG nie posiadał animowanej wersji. Co prawda istnieje format MNG, o którym mówi się jako “animowanym PNG”, ale ta specyfikacja nie posiada prawie żadnego wsparcia ze strony oprogramowania. Istniały plany, aby obsługiwała go Mozilla, ale ostatecznie główna linia rozwojowa FF i Mozilli nie ma wkompilowanej obsługi MNG. Głównie dlatego, że jest bardzo złożona i wpłynęłaby na rozrośnięcie się samego programu – odpowiedni patch to ok. 200 kB. Na dodatek natrafienie w sieci na stronę z obrazkami w tym formacie jest niewiele bardziej prawdopodobne niż np. eksplozja klawiatury. To trochę błędne koło: format się nie przyjmuje, bo nie obsługują go przeglądarki. Przeglądarki go nie wspierają, bo nikt go nie używa.

Tymczasem patch do obsługi PNG to zaledwie 5 kB i pewnie wkrótce zostanie zaaplikowany. Sam pomysł jest dość prosty i na dodatek pozwala na zachowanie zgodności ze starymi programami: po prostu wyświetlą jedynie pierwszą klatkę animacji, a resztę pominą. Jest już pomysł na pierwsze zastosowanie: APNG mogłoby być wykorzystane przez autorów rozszerzeń i skórek dla Mozilli/FF.

Drugi pomysł do HTML overlays. Overlays (hm… jest na to jakiś polski odpowiednik?) to chwyt znany osobom tworzącym aplikacje w XULu. Najprościej mówiąc, to działający po stronie klienta odpowiednik include. Dzięki przeniesieniu go do (X)HTML można korzystać z tego rozwiązania na zwykłych stronach. Wystarczy tylko umieścić odwołania do skryptu JS i pliku, który chcemy dołączyć. To wszystko. Koniec z koszmarem ramek. Taki plik (np. z menu) może siedzieć sobie w cache’u przeglądarki i być wykorzystywany na wielu podstronach, co przyspiesza ładowanie. Jest tylko problem z dostępnością: trzeba zapewnić alternatywną wersję dla programów bez obsługi JS.

Skąd tytuł posta? Zarówno autorzy APNG, jak i Daniel Glazman, odpowiedzialny za HTML overlays, spotkali się z krytyką ze strony “obrońców standardów”. Ci pierwsi, dla zachowania wstecznej zgodności, naruszyli o parę znaków specyfikację PNG. Glazou spotkał się natomiast z zarzutem, że za plecami W3C opracowuje jakieś rozszerzenia do HTML i jest niemal agentem Microsoftu.

Cóż, życie pokaże, kto ma rację i czy te pomysły się przyjmą. Samo W3C ma koncie sporo martwych standardów. Za to sporo rozwiązań opracowanych w garażu (czytaj: poza W3C) zrobiło karierę. Mi osobiście szkoda by było, aby APNG wylądowało na śmietniku.

Comments are closed