me.net v2.3, Flex CMS v0.6

Archived under Flex CMS, Site on August 29th, 2004 with no comments

Właśnie skończyłem pracę nad wersją 0.6 swojego CMSa, Fleksa. Lista zmian powinna wkrótce znaleźć się na stronie, razem z większym zestawem informacji o systemie.

Prace poprzedzające zmianę numerka z 0.5 na 0.6 trwały 2 tygodnie, ale jestem bardzo zadowolony z efektu. Całość ma teraz bardziej logiczną strukturę od strony kodu, dzięki czemu łatwiej będzie w przyszłości pisać nowe moduły. Do tego drobne, ale ułatwiające pracę poprawki interfejsu i KOMPLETNA przebudowa struktury bazy danych.

Żeby kodowanie nie było sztuką dla sztuki, przeniosłem tę stronę na nową wersję Fleksa. Najbardziej widoczną zmianą jest wprowadzenie podziału wpisów na blogu i linków na kategorie. Majaczący w oddali cień Jakoba Nielsena miał wpływ na parę detali, które powinny wpłynąć na poprawę wygody korzystania ze strony.

Jeśli ktoś już nie może się doczekać, żeby zobaczyć i zainstalować to cudo znane jako Flex, niestety musi poczekać. Na początku planowałem zrobić z tego Open Source. Najpierw jednak nie byłem zadowolony z jakości kodu i wstydziłem się pokazywać to światu (zupełnie słusznie). W tej chwili jest już z tym lepiej, ale ciągle jest jeszcze sporo do zrobienia. Przede wszystkim w CMSie brakuje gotowych szablonów, które pozwalałyby na postawienie strony od zera, jak np. za pomocą phpNuke. Wszystko trzeba stworzyć samemu, korzystając z wiedzy o strukturze danych w bazie Fleksa. Innymi słowy: poza mną, mało kto byłby w tej chwili w stanie postawić na nim stronę. Zwłaszcza, że jak to często bywa, pisanie dokumentacji jest na n-tym planie. Z późniejszym zarządzaniem nią już nie powinno być problemów, ale to już inna sprawa.

Może kiedyś takie szablony powstaną. Póki co, mam w planach większą integrację Fleksa ze Smarty – np. możliwość ręcznej edycji szablonów w CMSie. szafranek.net jest oparty na duecie Smarty-Flex i sprawuje się to całkiem nieźle.

W planach jest też wersja demo. Na razie system w działaniu widziało tylko parę osób (nawet się im podobał :) ), ale chciałbym zrobić ogólnie dostępną wersję demonstracyjną.

Comments are closed